Teden boja proti raku: Za zgodnje odkrivanje so ključni presejalni programi
Po podatkih registra raka v Sloveniji vsako leto za rakom v povprečju zboli več kot 17.000 ljudi. Živi pa več kot 130.000 ljudi, ki jim je bila kadar koli v življenju postavljena diagnoza rak. Letos opozarjajo zlasti na pomen presejalnih programov.
Onkološki inštitut Ljubljana in državni program obvladovanja raka sta prepričana, da je uspešno in dolgoročno obvladovanje bremena raka mogoče le s celovitim in sistemskim pristopom. Tega v Sloveniji že 15 let uresničujejo z državnim programom obvladovanja raka.
Ker bo ljudi z izkušnjo raka po pričakovanjih v prihodnje še več, mora biti obvladovanje raka ena od prednostnih nalog slovenske družbe, menijo v državnem programu. "Če želimo zmanjšati breme te bolezni in s celostno podporo pri okrevanju in ponovni vključitvi v družbo izboljšati kakovost življenja bolnikov in njihovih svojcev, bo treba v prihodnje v obvladovanje raka vložiti še več sredstev, podpore in sistemskih rešitev. Slovenija si ne sme privoščiti, da bi na tem področju zaostala," je prepričana koordinatorica državnega programa Sonja Tomšič.
Po zaslugi presejalnega programa Svit je rak debelega črevesja in danke po pogostosti padel na 4. mestoV Sloveniji trenutno delujejo trije presejalni programi – Dora, Zora in Svit. Kot je za Radio Slovenija pojasnila vodja programa Svit, Dominika Novak Mlakar je pred petnajstimi leti najpogostejša na novo odkrita oblika raka – rak debelega črevesja in danke, po zaslugi presejalnega programa Svit po pogostosti padel na četrto mesto. "Zelo pomembna informacija je, da so raki, ki so odkriti v programu Svit, odkriti tako zgodaj, v stadiju ena in dva, da dodatnega onkološkega zdravljenja pacienti ne potrebujejo," je še povedala.
V skladu s posodobljenimi priporočili Sveta EU-ja iz leta 2022 so v naši državi začeli preučevati možnosti za uvajanje presejalnih programov za pljučnega raka in raka prostate. Za obe vrsti raka so v okviru državnega projekta ustanovili strokovni skupini, ministrstvo za zdravje pa je skupaj z javno agencijo za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost financiralo raziskovalne projekte.
Njihov cilj je preučiti predloge za organizirano presejanje. Projekti bodo končani letos, nato pa so načrtovani pilotni projekti. V okviru pilotnih projektov se izvaja tudi presejanje in zdravljenje okužbe z bakterijo Helicobacter pylori, ki je glavni vzrok raka na želodcu.